Bir meslek düşünün. Yeterli donanıma sahip olan olmayan kim varsa bu mesleği üzerine alıp kendine ‘’Gazeteci’’ unvanını yapıştırıyor.

Alaylısı çok fazla. Mekteplisi de fazla ama alaylısının kapladığı yerden dolayı kendine pek iş bulamıyor.

Alaylısı çok geveze ama mekteplisi de maalesef alaylıyı susturabilecek birikime sahip değil.

Bilim yönüyle baktığımızda Gazetecilik lisans programı eğitim sürecinde alanında hakim, çeşitli ana ve yan branşlarda başarılı öğrenciler yetiştirebilecek bir ders içeriğine sahip. Temelde Gazetecilik biliminin iletişimin temel ögeleriyle birlikte yürütülebileceği gerçeği yatıyor. Bu sebeple dört senelik eğitimde her sene detaylı olarak iletişim alanı farklı kollarıyla anlatılıyor.

Gazeteciliğe dair ;  temel gazetecilik, haber toplama ve yazma, yerel habercilik, spor haberciliği, ekonomi haberciliği gibi çeşitli dersler mevcut.

İletişime dair ise ; temel iletişim bilimi,  kültürler arası iletişim, siyasal iletişim , uluslar arası iletişim gibi derslerinde eğitimi veriliyor.

Adını saydığım alanların haricinde basın tarihi, sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri gibi derslerde, yapılacak işin hem tarihi hem de usulünü öğretiliyor.

Bu işin mutfağı çok ayrıntılı ve yorucu. Bu mesleği sevmeyen hiç kimse bu meslekte başarılı olamaz. Tamamen sabır işi. Sürekli bir uğraş vermek ve merakınızı sürekli zorlamak zorundasınız.

Ülkemizde meslek gruplarına göre işsizlik oranlarına baktığımızda yüzde otuza yaklaşan bir işsizlik söz konusu medya sektöründe. Bu alanda okuyanların tek çaresi rakiplerinden üç – dört adım önde olması gerçeği.

Çok fazla sayıda medya grubu, televizyon, yerel ve ulusal gazete var ülkemizde. Ancak alaylılar, mekteplilerin ekmek yemesine de engel oluyor.

Gazetecilik lisans eğitimiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir ön lisans  programından mezun olan öğrenci veya vatandaş, düşük ücretlerle sektörün istihdamını karşılıyor. Yetiyorlar ve artıyorlar bile.

Gazeteciler, dünyayı tanımlayan insanlardır. Bu mesleğin eğitimini almak isteyenlere şiddetle tavsiyem: Kendinizi öyle geliştirin ki, alaylılara veya meraklılara mesleğin eğitim ayağının önemini aktarın, paylaşın, gösterin…

 

Yazan, Şinasi Sefa TORUN

Not: Ayrıntılı bilgi almak için bize e-mail atınız…