1909 yılında İstanbul’da doğan TOPÇU, baba tarafından Erzurumludur. Dedesi Osman Efendi, Erzurum’un Ruslar tarafından işgali sırasında Türk ordusunda topçuluk etmiş; bu lâkap oradan gelmekte olup daha sonra hayvan ticareti yapmak üzere İstanbul’a göçmüştür.

Nurettin TOPÇU 6 yaşında Bezmiâlem Valide Sultan Mektebi’nin ana kısmına yazılır. Burayı bitirdikten sonra Büyük Reşit Paşa Numune Mektebi’ne verilir. Mektebi birincilikle bitirir. Daha sonra Liseden mezun olan TOPÇU, kendi kendine Avrupa’ya tahsil imtihanlarına girer ve 1928’de kazanır ve burslu olarak Fransa’ya gider. Topçu önce Bordeaux Lisesi’ne nakledilir. İlk yazı denemelerini burada kaleme alır ve üye olduğu Sosyoloji Cemiyeti’ne gönderir. Moris Blondel’i bu lise döneminde tanır. Daha sonra mektuplaşırlar. İki sene sonra Strazbourg’a geçer. Üniversitede Felsefe tahsil eder. Ahlak kurlarını tamamlar ve sanat tarihi lisansı yapar.

Nurettin Topçu Fransa’da Ruhiyat ve bediiyat, Umumî felsefe ve mantık, Muasır sanat tarihi, İçtimaiyat ve ahlâk, İlk zaman sanat ve arkeolojisi dallarından lisans eğitimi alır. TOPÇU’nun Avrupa’daki hayatı okul, ev, kütüphane çerçevesi içinde geçer. Bu arada Tasavvuf tarihçisi Loise Massignon ile tanışır ve  daha sonra da ona Türkçe dersleri verir. Strazbourg’da Doktorasını hazırlayan TOPÇU, Sorbon’a gider, doktorasını verir. Bu üniversitede felsefe doktorası veren ilk Türk öğrencisidir.

1934’de Türkiye’ye döner. Galatasaray Lisesi’nde 1935’de felsefe öğretmeni olarak görev alır. Daha sonra Haydarpaşa Lisesi’ne tayin edilir. Bir müddet sonra da Vefa Lisesi’ne. Son olarak İstanbul Lisesi’ne tayin olunan Topçu buradaki görevinden 1974 yılında yaş haddinden emekli oldu.

1975 Nisan’ında hastalanan Üstad’a hastalığına teşhisi koyulmada güçlük çekilir. Pankreas kanserine yakalandığı ameliyatta belli olur. 10 Temmuz 1975’te vefat eden Nurettin TOPÇU, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra Topkapı’daki Kozlu Kabristanı’na defnedildi.

Allah onlardan razı olsun.