Oğlum yapma !

Kızım dur !

Yavrum otur !

Doğasında hareket, fıtratında heyecan olan, gençliğin, önüne yıllardır çeşitli bahane setleri çekiyoruz.

Nasıl mı?

Sokağa salmayarak: Arkadaş edinme, sokak oyunları kültüründen uzak tutarak…

Bilgisayara oturtarak: Sokağa çıkıp komşu arkadaşı ile oynayamayan, tanışamayan çocuk, arkadaş eksiğini bilgisayar da tamamlamaya çalışıyor.

Evde bir yer kırmasın diye odasına kapatarak: Böylece çocuk, sosyal medya zoruyla asosyal oluyor.

Buraya otur ben kalk diyene kadar buradan kalmayacaksın diyerek: Çocuk böylelikle asosyalliğin yanında, özgüven yoksunu, robot halini alıyor.

Saatlerce ders çalıştırarak: Ailede ki “Ben okuyamadım çocuğum okusun” eksikliği, çocuğun sosyalleşmesi ve gelişimini engelliyor. Tabii aile ile de iletişimini kopartıyor.

Hani derler ya “Eğitim ailede başlar”. Kesinlikle doğru. Eğitim ailede başlar, ama ben bu ifadeye şunu da eklemek istiyorum. “Eğitim ailede başlar, Hareketi aile BALTALAR…”

 

Peki, Çözüm  nedir?

Asosyal, sosyal medya bağımlısı, özgüven sorunu çeken, iletişim sıkıntısı olan vb. gençlerimizi, doğası ve fıtratı gereği olan hareketle buluşturmalıyız. Bu hareketin adı da: SPOR’dur…

Spor ile çocuk yaşta buluşan gençlerimiz, sporla herhangi bir ilgisi olmayan gençlerimize göre daha aktif, becerikli, nitelikli ve hareketli oluyorlar.

Spor deyince aklımıza, İlla ki bir spor kulübünde olması gelmemeli. Mahalle de arkadaşları ile oyunlar oynayarak, yarışlar ve yarışmalar yaparak, katılarak, çocuğun bu eksiğini kapatabiliriz.

Bununla birlikte, oyunu düzenleyen, bizzat içinde bulunan genç, çocuk yaşta arkadaş çevresini geliştiriyor, gelişiyor, bu özgüven becerisi ile, kendinin farkında olan, bir kimlik sahibi birey halini alıyor.

Hareketin, Bereketi = Spor

Spor ile buluşan gençler, bugün ülkelerdeki genç nüfusların ortak sıkıntısı olan;

Obeziteden, sağlıksız beslenmeden,

Alkol ve madde bağımlılığından,

Özgüven eksikliğinden,

İletişim sıkıntısı çekmekten,

Ahlaki değerleri çiğnemekten, uzak dururlar…

Ailelerimize diyeceğimiz şudur ki: Gençlerimizi, genç yaşlarında, bir spor alanı ile buluşturunuz. Bunun adı; futbol, basketbol, güreş, okçuluk, yüzme, bisiklet, binicilik ve daha bir sürü saymakla bitmez branşlar olabilir. …

Bu yüzden diyoruz ki; “Hareketin, Bereketi = SPOR”

 

Yazan, Zafer Şahinoğlu