Yine yeşillendi fındık dalları…

Aynen(n) öyle oldu. Bahar geldi, ayaklarımızın altına adeta halı gibi serili yeryüzü yeşillendi, duygular filizlendi, hayat neşelendi ve tabi ki hapşırma nöbetlerine sıra geldi.  Baharın bütün güzellikleri arasında bazı kişilerin bünyesel tepkilerinden dolayı bahar adeta saman nezlesi havasında geçmekteydi.

Hiç bir günde 57 kez hapşırdınız mı? Baharın cilvelerinden biri de bu. Seven sevdiğine cefa çektiriyor. Evet, baharda bizi seviyor. Hem sefa veriyor, hem de tatlı bir cefa…

Baharda kuşlar gibi özgür olan polenler, bitkilerin döllenmesi için etrafa saçılır ve rüzgârla yayılır. Bizler için Rabbim’izin nimeti olan bitkilerin bu yeşillenme çabası, bazen de bizler için büyük bir imtihan olabiliyor.

Solunum yoluyla boğaza yerleşen polenler hapşırma yapabiliyor. Gözlerde yaşarma, kızarma, şişme,  burun akıntısı yine bu imtihanın bir parçası. Bir kişinin mevsimsel “Alerjik Rinit” olup olmadığı hekim tarafından yapılan testle ortaya çıkabiliyor.

Rabbim dert vermiş ama dermanı da vermiş… (Elhamdülillah)

İmtihanda bile tevekkül edene yani şifayı arayıp, sabr edip, dua edene dermanını yetiştiriyor. Bu ne güzel bir merhamet… (Sübhanallah)

Tamamen bir tedavisi olmamakla birlikte bu mevsimsel alerjik rinitin ancak semptomatik belirtilerini önleyebilecek tedavileri mevcuttur. Bunlar solunum sıkıntısı, gözlerdeki şişlik, kaşıntı, kızarıklığı gideren ilaç türleridir.

Sırada öneri dünyamız var… 

Norveç uzmanlarından değil ama Türkiye’de ki uzmanlarımızın pratik, akıllıca, sağlıklı önerilerini paylaşalım sizlerle.

1- Çamaşırlarınızı dışarıda polenlerin yoğun olduğu vakitlerde kurutmayın.

2- Gün ortası evi havalandırmayın eve polen doluşabilir.

3-Dışarda giydiğiniz kıyafetlerinizi yatak odanızda değiştirmeyin.

4- Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.

5- Güneş gözlüğü kullanın.

Tohumun meyveye dönüşme masalı olan baharınızın güzelliklerle, neşeyle geçmesi dileğiyle sağlıcakla kalın…

Yazan, Peray Daşdemir ( Sağlık Neferi )