12 Aralık 1916’da Hatay, Reyhanlı’da Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Antakya Lisesinde eğitimini sürdürdükten sonra İstanbul’a geldi ve Pertevniyal Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi. Öğrenimini tamamlayamadan Hatay’a döndü. Bir süre ilkokul öğretmenliği, Nahiye Müdürlüğü ve Tercüme Kaleminde reis muavinliği yaptı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1942-45 yılları arasında Elazığ Lisesinde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1946 yılında İstanbul Üniversitesi yabancı diller okulunda okutman olarak çalıştı.

1955’te görme yeteneğini kaybetti. Fakat öğrencilerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. 1974 senesinde İstanbul Üniversitesinden emekli oldu. Üstad aynı zamanda, Sosyoloji Prof. Ümit Meriç hanımefendinin babasıdır.

Kızının ifadeleriyle son sözleri ‘’ Allah… , Allah… , Muhammed Sevgilim ‘’ olan Büyük Üstad 13 Haziran 1987 günü İstanbul’da vefat etti, Karacaahmet Mezarlığı’na eşinin yanına defnedildi.

Allah onlardan razı olsun.