Daha önceki yazımızda ülkemizde spora olan bakış açısına, verilen öneme ve buna binaen yapılan çalışmalara dair yüzeysel olarak değindik. Bu yazımızda elimizden geldiğince ne yapılmalı? Sorusuna cevap aramaya gayret göstereceğiz.

Bizler yani sporun içinden olan ve olmaya gayret gösterenler olarak sorunların az-çok farkındayız/farkında olmaya gayret ediyoruz.

Peki, neden bu konuda pek fazla yol kat edemiyoruz? Çekirdekten başlayacak olursak aile geliyor hemen aklımıza, çünkü aile bir insanın hayatının şekillenmesindeki en önemli etken sayılır. Sayılır diyorum çünkü çevre faktörünü unutmamak gereklidir. Aile çocuğunun ilerde ne olmasını istiyorsa çabası en baştan o yönde şekillenir. Çocuğunun sadece, okuyarak büyük adam olacağını düşünenler eğitime harcar bütün sermayesini ve bazen farkına varmaz bir yarış atı yetiştirdiğinin.

Sonuç ise bellidir: Hayatı boyunca sosyallikten uzak, içine kapanık, sadece soru çözme kapasitesi gelişmiş bir makine, iletişim kurmayla alakalı ilerde büyük sorunlar yaşayacak olan ve yaşayamadığı birçok şeyi içinde ukde barındıran bir genç…

Bu durum, aslında şu soruyu da aklımıza getirmiyor mu? Dünyaya niçin geldik?

Amaç ders çalışıp, sınavları kazanarak bir iş sahibi olmak ve ölene kadar bu şekilde yaşantımızı idame etmek mi? Belki de, kimilerine göre, doğru tercih bu…

Aile kavramını, konumuzla da ilişkilendirip istediğimiz yere çekebiliriz, fakat mesele sadece aile ile alakalı değil. Çünkü bir genç hayatta ne yapmak istediğini biliyor olarak yani bilinçli bir genç olarak yetişebiliyor mu?

Aslına bakarsanız bu bilinçte gençlerimiz, Var. Evet, böyle gençler bizlerinde şahitliğinde yetişiyor ve var. Maalesef ki güzel ülkemizde boş şeylerle ilgilenerek zamanını harcayan, yaşantısını heba eden binlerce genç de var. Kimisi sokaklarda, kimisi uyuşturucu batağında, kimisi bilmeyiz ki nerede…

Bu kadar sorun varken en önemli gördüğümüz iki sorunu göz önüne sermeye çalıştık az da olsa, fakat üzülerek…

At gözlüğümüzü çıkartıp bakmalıyız çevremize biz neredeyiz? Ne yapmak istiyoruz? Yapmak istediklerimizde ne kadar destekleniyoruz?

Değerli dostlar, bizler önce kendi kararlarımızı vermeli, sonra da “kişi tercihlerini yaşar” mantığıyla derdimize, davamıza sımsıkı sarılarak, hedefimizin peşine düşmeliyiz.

Sporla ve sağlıkla kalın…

Yazan, Murat Ozan Deniz